SLL به زبان ساده

SSL چیست ؟ و چرا اینقدر در راه اندازی سایت مهم و تاثیر گذار است؟؟

حتما تا بحال با عبارت SSL و یا HTTPS برخورد کرده اید . براستی این عبارات از کجا آمده اند و چقدر در ارتباطات روزمره ما در دنیای اینترنت مهم و تاثیر گذارند؟

ssl مخفف عبارت Secure Socket Layer هست و به معنای لایه سوکت های امن میباشد . فرض کنید شما اطلاعات محرمانه ای را به مقصد مشخصی بدون پاکت و مهر وموم پست میکنید . درنتیجه در بین راه پستچی و مامورین اداره پست و شاید همسایگان شما به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند و بتوانند از آنها علیه شما استفاده کنند . این تازه قسمت خوشبینانه ماجراست !!
فرض کنید یک نفر در مسیر نامه شما را عوض کرده و متن دیگری به جای آن به مخاطب شما ارسال کند مثلا درخواست پول کرده و شماره حساب خود را در آن قید کند .

چه اتفاقی میافتد؟؟؟؟

حال فرض کنید شما نامه خود را در پاکتی که مورد تایید اداره پست است مهر و موم کنید و متن آن را به صورت رمزی بنویسید که فقط مخاطب شما توانایی رمزگشایی آن را دارد . دیگر با خیال راحت به ارسال و دریافت اطلاعات خود اقدام میکنید و نگرانی نسبت به مسیر ارسال و دریافت و دزدهای اطلاعات نخواهید داشت .

در دنیای اینترنت به این روش استفاده از گواهینامه های SSL میگویند که وظیفه دارند داده های شمارا رمز گزاری کرده و کلید رمز گشایی آن را بصورت جداگانه در اختیار مخاطب شما قراردهند و این ارتباط را ایمن نگه دارند . این ارتباط میتواند به عنوان وبسایت شما باشد که نام پروتکل آن HTTPS است و یا میتواند در بستر ارسال و دریافت ایمیل و فایل و یا هر نوع تبادل اطلاعات دیگری رخ دهد

برای استفاده از این قابلیت باید گواهینامه مربوطه را از یک کارگزار معتبر خریداری کرده و در سایت یا سرور خود نصب نمایید که در آموزش های بعدی نحوه خریداری و نصب آن گفته خواهد شد

 

با تشکر از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *