DNS چیست و چرا مهم است؟

یکی از مهمترین مفاهیمی که هر صاحب سرور و یا سایتی باید با آن آشنا باشد DNS هست که گاها به نام ns هم شناخته میشود اما براستی این مفهوم چیست و چه کاربردی دارد ؟

برای درک بهتر این مفهوم بهتر است به روابط انسانی مراجعه کنیم همه ما دامنه کوچکی از افراد در اطراف خود را میشناسیم اما گاهی در جمع های متفاوتی با افرادی برخورد میکنیم که هیج اطلاعاتی از آنها نداریم در این زمان چه میکنیم ؟؟ از کسی پرس و جو میکنیم که راجع به فرد مذکور اطلاعات کامل دارد و میتواند مارا به او وصل کند .

این اتفاق در دنیای اینترنت هم وجود دارد . همانطور که میدانید کلیه تجهیزاتی که به نوعی به دنیای اینترنت متصل هستند دارای شناسه یکتای اینترنتی یا همان IP  میباشند که در ذیل مثالی از آنها آمده است .

www.google.com => 172.217.169.238

www.apple.com => 17.253.144.10

طبعا حفظ کردن این اعداد بی معنی در کنار هم کاری دشوار و یا غیر ممکن خواهد بود در نتیجه به سرور واسطی نیاز است که وظیفه ترجمه IP به نام و برعکس را بر عهده گیرد . نام این سرور DNS بوده که مخفف Domain Name Server میباشد .

 

شما زمانی که یک آدرس اینترنتی (Domain ) خریداری میکنید باید حتما یک ns یا name server معرفی کنید که از این به بعد کلیه سرور های موجود در بستر اینترنت برای تبدیل نام به آدرس برای این دامنه از آن سرور درخواست کنند  .

مشخصات یک dns خوب 

 • پایداری
  یک سرور DNS خوب باید همیشه در دسترس باشد هیچ فرقی نمیکند چه ساعنی از شبانه روز باشد یا چه روزی در هفته این سرور بدلیل وظیفه مهمی که برعهده دارد همیشه باید آماده پاسخگویی باشد و هیچ وقت در طول سال اجازه خاموشی ندارد به همین دلیل است که همیشه 2 سرور متفاوت معرفی میشود و این خود نشان دهنده اهمیت این سرور مجازی است.
 • سرعت پاسخگویی
  یک سرور DNS باید با سرعت بالا کلیه درخواست ها را پاسخ دهد چرا که تاخیر در پاسخ به درخواست ها برابر است با سرعت پایین در ارتباطات و احساس نارضایتی و کیفیت پایین سرویس دهی
 • فاصله زمانی پایین
  این یک اصل مهم است که با توجه با قابلیت کش در سرور های DNS حتما باید سروری انتخاب شود که فاصله زمانی کوتاه تری با شما دارد و استفاده از سرور های بزرگ در دنیا هرچقدر هم قدرتمند باشند کار اشتباهی بوده زیرا فاصله زمانی رسیده درخواست و جواب آن طولانی تر میشود و بهترین پیشنهاد استفاده از سرور تامین کنندگان محلی اینترنت بوده که فاصله زمانی و لود پایین تری دارند
 • بروز بودن
  یک سرور DNS باید همیشه بروز باشد و از آخرین تغییرات آدرس های اینترنتی مطلع باشد این سرور ها دارای کش داخلی هستند اما زمان نگهداری رکورد ها باید به نحوی مدیریت شوند که تغییرات احتمالی در کوتاه ترین زمان ممکن اعمال شوند

 

امیدواریم آموزش بالا مفید بوده باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *