سرویس vps چیست؟

vps

آیا می دانید سرویس vps چیست؟ آیا می دانید از این سرویس به چه منظوری استفاده می شود؟

وب سایت مرکز داده مبین که ارائه دهنده سرویس های میزبانی اختصاصی و سرور های مجازی است این مقاله را در رابطه با سرویس vps برای شما عزیزان تهیه کرده است تا اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.چنانچه می خواهید با این مفاهیم آشنا شوید، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

همه اشخاصی که قصد دارند از طریق راه اندازی وب سایت به کسب و کار بپردازند و پولی از این راه به دست آورند، به vps نیاز دارند و باید آن را خریداری کنند و در خصوص وب سایت خود از آن استفاده نمایند.

سرور چیست؟

سرور به رایانه ای قدرتمند گفته می شود که تمامی اطلاعات و فایل هایی که به وب سایت شما مربوط هستند بر روی آن بارگزاری می شود. سپس زمانی که کسی آدرس دامنه شما را در مرورگر خود وارد می کند، این کامپیوتر تمامی اطلاعات مورد نیاز را برای مرورگر ارسال می کند و سایت شما به این شکل به کاربر نمایش داده می شود.

حال در سرور های مجازی به جای اینکه چند سخت افزار به صورت مستقل به هر سرور اختصاص داده شوند، یک سخت افزار پر قدرت با استفاده از نرم افزار به چند سرور شبیه سازی می شود.

سرویس vps چیست؟

Vps مخفف عبارت virtual private server و به معنای سرور مجازی است. سرور مجازی در واقع ماهیتی شبیه به یک واحد آپارتمان در یک مجتمع مسکونی بزرگ دارد که تمامی کسانی که در این مجتمع مسکونی سکونت دارند و یک واحد آپارتمان از این مجتمع را به خود اختصاص داده اند، از یک فضای مشترک و عمومی در این مجتمع برخوردارند و یک فضای اختصاصی که همان واحد آپارتمان است را نیز در بر می گیرند.

در بخش های عمومی همه افراد می توانند رفت و آمد داشته باشند و این بخش ها به همه اختصاص دارد ولی واحد آپارتمان هر شخصی برای خود او است و دیگران حق تجاوز به آن را ندارند.

در سرور مجازی نیز دقیقا همین اتفاق می افتد به این صورت که منابع مختلف بر روی هم تاثیری ندارند و سرور های مورد استفاده در آنها کاملا از هم جدا هستند.در رابطه با اینکه سرویس vps چیست، می توان به این شکل نیز بیان کرد که vps به یک سرور مجازی گفته می شود که بر روی یک سرور فیزیکی قرار می گیرد و هر سروری به شکل مستقل عمل می کند و از سیستم عامل و نرم افزار های اختصاصی خود استفاده می کند.

لازم به ذکر است که vps ها بر اساس تنظیمات اولیه ای که دارا هستند، میزان مشخصی از سرور را به خود اختصاص می دهند.انواع این سرویس بر اساس نحوه مدیریت چیست؟

سرور مجازی و یا همان  vps دارای انواع مختلفی است و از نظر مدیریت به گروه هایی به شرح زیر تقسیم می شود:

Vps مدیریت شده:

گروهی از وب سایت ها که میزان بازدید زیادی دارند، برای آنها استفاده از هاست اشتراکی و سرویس معمولی مناسب نیست و بهتر است که این وب سایت ها از سرور های اختصاصی استفاده کنند. اما در رابطه با این سرور ها به مدیریت سرور نیاز است که معمولا صاحبین مشاغل از این کار سر رشته ای ندارند.

به همین دلیل در چنین شرایطی سرور مجازی مدیریت شده پیشنهاد می شود که در این سرور ها مدیریت سرور توسط تیم پشتیبانی آن انجام می شود.

Vps مدیریت نشده:

در سرور هایی که از نوع مدیریت نشده هستند، کنترل و مدیریت سرور به عهده خود کاربر می باشد و تیم پشتیبانی در این سرور ها امور مدیریت را انجام نمی دهند. با این وجود هزینه این نوع سرور های مجازی کمتر از سرور های مدیریت شده است و شرکت ارائه دهنده سرور تنه وظیفه تامین سخت افزار و نگهداری آن را به عهده دارند.

لازم به ذکر است که سرور های مدیریت نشده در مقایسه با سرور های مدیریت شده از امنیت کمتری برخوردار هستند و معمولا افرادی که از این نوع سرور استفاده می کنند ناوارد هستند و تخصص مدیریت سرور را ندارد.

کلام پایانی:

در مرکز داده مبین اشاره کردیم که سرویس vps چیست؟ و انواع آن از نظر مدیریت چه می باشد. با توجه به تفاوت هایی که در بین سرور مجازی مدیریت شده و مدیریت نشده وجود دارد، به شما عزیزان توصیه می کنیم که تا حد ممکن از vps مدیریت شده استفاده کنید و از مزیت های آن بهره مند گردید.

در صورتی که به کسب اطلاعات بیشتری در خصوص سرویس vps نیاز دارید، سایر بخش های مرکز داده مبین را مطالعه کنید و در صورت تمایل با ما تماس بگیرید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *