تفاوت WinRar , Win Zip

تفاوت WinRar و WinZip

 

در این نکته کوتاه قصد دارم شما را با تفاوت های Zip و RAR  در سیستم عامل های ویندوز و لینوکس و غیره وجود دارد آشنا کنم.

همان طور که می دانید افراد برای اینکه حجم فایل های خود را کم کنند  آنها را فشرده می کنند که برای فشرده سازی فایلها روش های مختلفی وجود دارد

که در مقالات دیگر آنها را بررسی خواهیم کرد.باتوجه به اینکه دو فرمت ذکر شده در بین سایر فرمت ها رایج ترند تصمیم گرفتم ویژگی های آنها را به صورت مختصر برایتان شرح دهم از این رو پیشنهاد میکنم تا انتها این نکته را دنبال کنید.

تفاوت WINRAR و WINZIP

پیشنهاد : خرید هاست با پلن های مختلف

1-ویژگی های فرمت ZIP

فرمت زیپ یک فایل آرشیو است که با نرم افزارهای WinRar و WinZip می تواند باز شود.درواقع فایلهای زیپ با هر برنامه ای که می تواند این گونه فایلها را بسازد باز می شود. از جمله ویژگی ها و مزیت هایی که این فرمت دارد این است که نرم افزارهای بیشتری نسبت به RAR می توانند فرمت zip را باز کنند.همچنین اکثر سیستم عاملهایی همچون ویندوز،مک OSX ،کروم ، لینوکس نیز از فایلهای زیپ و این فرمت پشتیبانی می کنند.اما این فرمت کاستی هایی نیز دارد از جمله اینکه گفته می شود فرمت زیپ الگوریتم رمزگذاری ضعیف تری نسبت به فرمت RAR دارد از این رو بهتر است فایلها و اطلاعات مهم خود را با این فرمت فشرده سازی نکنیم.

2-ویژگی های فرمت RAR

تفاوت WINRAR و WINZIP

همانند زیپ ، فرمت RAR نیز یک فایل آرشیو است که با نرم افزار WinRar ایجاد و بازگشایی می شود.درواقع برای اینکه بتوانید فایلهایی که با این فرمت فشرده سازی شده اند را بازگشایی کنید به نرم افزار نیاز دارید و این فرمت همانند zip به سادگی توسط سیستم عامل ها پشتیبانی نمی شود.با این وجود این فرمت فشرده سازی همچنان پرکاربرد بوده و افراد بسیار زیادی از آن برای فشرده سازی فایلهایشان استفاده می کنند.

چراکه این فرمت الگوریتم رمزگذاری قوی تری نسبت به فرمت زیپ دارد و از این رو برای فشرده سازی فایلهای شخصی و مهم و رمزگذاری برروی آنها بهتر خواهد بود.همچنین با این فرمت می توانید فایلهای بزرگ را به فایلهای کوچک تر تقسیم کنید و امکان خرابی داده ها در آن نسبت به فرمت زیپ کمتر خواهد بود. از دیگر ویژگی های این فرمت فشرده سازی بیشتر یک فایل نسبت به فایل زیپ می باشد.برای مثال یک فایل که دارای حجم 65 مگابایت بود را یک بار با فرمت RAR و بار دیگر با فرمت Zip فشرده کردیم و نتایج زیر بدست آمد:

  • فایل با حجم  65 Mb تبدیل با فرمت RAR به حجم  64.3 رسید.
  • فایل با حجم  65 Mb  تبدیل با فرمت zip به حجم   64.6  رسید

همان طور که میبینید فرمت RAR فایل کم حجم تری برای ما ایجاد کرد بنابراین از آنچه مطالعه نمودید دو نتیجه می توان گرفت:

  1. اگر قصد دارید فایلهای فشرده خود را به راحتی در تمامی سیستم عاملها بازگشایی کنید و برای این امر نیز نیازی به نصب نرم افزار نداشته باشید بهتر است از فرمت زیپ که توسط بسیاری از سیستم عامل ها پشتیبانی می شود استفاده کنید که در این صورت تنها با چند کلیک ساده می توانید فایلهای خود را فشرده و یا بازگشایی کنید.
  2. اما اگر اطلاعات مهم و شخصی دارید که نیاز به رمزگذاری قوی تری دارد و یا نیاز به فشرده سازی فایل بزرگ تر و یا تقسیم بندی آن به فایلهای کوچک تر دارید می توانید از نرم افزار Winrar و همان فرمت Rar استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *